Perşembe, Aralık 14, 2006

Örnek Marka Vestel

Vestel İcra Kurulu Başkanı: Dünyada ses getirecek projelerimiz var

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, "dünya çapında ses getirecek başka projelerimiz de var. Ancak şu an açıklayamıyoruz. Şubat ayını bekleyin" dedi Ömer Yüngül, grubun değişik sektörlerde yeni ürünler geliştirmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin bor ve hidrojen kaynaklarını değerlendirmek amacıyla bir dizi ar-ge çalışması yürüttüklerini, bu kapsamda 1.5 yıl önce kamuoyuna verdikleri sözü yerine getirerek bir yakıt pili ürettiklerini söyledi.
Yüngül, şunları söyledi:
''Yakıt pilini hazırladık. Şubat ya da Mart ayında piyasaya tanıtacağız. Pil hemen tüm sektörlerde kullanılabilecek. Özellikle dizüstü bilgisayar, telsiz gibi aletler için enerji jeneratörü olacak. Bora dayalı enerji yatırımları konusunda dünya çapında ses getirecek başka projelerimiz de var. Ancak şu an açıklayamıyoruz. Şubat ayını bekleyin.
Borun yüzde 60-70'i Türkiye'de, Karadeniz'in dibi hidrojen enerjisiyle dolu. Un, şeker var, birleştirip helva yapmaya çalışıyoruz. Çok değişik ürünler planlıyoruz. Vestel'i bırakın Türkiye'ye çok büyük fayda sağlayacak projeler üzerinde duruyoruz.'' Yüngül, (Enerji projeleriniz Erke Dönergeci gibi mi ?) sorusuna, ''Erke Dönergecini boş görmeyin. Gelişmeleri izleyin'' yanıtını verdi.

İNSANSIZ HAVA ARACI OLİMPİYATLARI

İnsansız hava aracı projesinde de üretime geçtiklerini ve dünya çapında ihalelere girmeye başladıklarını dile getiren Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD'de düzenlenen insansız hava aracı olimpiyatlarında 2. olduğunu belirtti.
Aracın tamamen Türk mühendislerinin yazılımıyla üretildiğini belirten Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Hava aracını yapmaya karar verdik, (Yabancı destek almadan yapamazsınız) dediler. Teknik üniversiteye projeyi verdik. 15 ayda ürün çıktı. Bu ürüne kimse inanmıyordu. Bu alanda uygulama yapan 500 firmanın katılımıyla ABD'deki olimpiyatlara katıldık ve 2. olduk. Dereceye girmemiz bize moral verdi ve yeni fikirler de oluştu.
İnsansız araçlarımız ülkemizde çeşitli kurumlarca kullanılıyor. İçişleri Bakanlığı ile bazı projeler hakkında görüşüyoruz. Bu araç ülke sınırı, boru hatları gözlemlerinin yanında miting ve maçlarda da kullanılabiliyor. Uluslararası ihalelere de katılıyoruz. Konuyla ilgili Pakistan, Malezya ve Avusturya'yla görüşüyoruz.''

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2006/12/14/son/soneko13.asp

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home