Salı, Haziran 21, 2005

Tercihen / Tercihan??

Son zamanlarda bu kullanıma çok sık rastlar oldum. Özellikle iş ilanlarında ve genelde bizim sektörün iş ilanlarında. ...tercihan askerliğini yapmış....deniliyor. İlk defa duyuyorum. Doğrusu buydu da tercihen diyerek hep mi yanlış kullanıyorduk?

Yazım kılavuzuna bakıyorum: tercihen, Necmiye Alpay'ın Türkçe Sorunları Kılavuzu'na bakıyorum: tercihen, tdk.gov.tr'ye soruyorum: tercihen! Nerden çıktı bu tercihan, ben mi çok cahilim anlamıyorum!!!

4 Comments:

Blogger Ceylan Pojon said...

Ya bu geçen gün benim de karşıma çıktı. Sevgili meslektaşlarım, evet biliyorum öteki türü var kılavuzda ama biz böyle kullanıyoruz, böyle yerleşti dediler. Bi de sadece iş ilanlarında vs kullanılıyor. "Şamşırıp kaldım". Ben de biliyorum şaşırmak doğrusu ama ben de böyle kullanıyorum işte böyle yerleşti...
:)

21 Haziran, 2005 15:22  
Blogger Önder Öncel said...

Eminim daha mantıklı bir açıklaması vardır sevgili Ceylan...Yani öyle olmasını umuyorum...Yoksa bi'yaşıma daha gireceğim...

21 Haziran, 2005 18:06  
Blogger Önder Öncel said...

Adımın Arapça gibi çıkması da hoş olmuş..Bundan sonra bir şeyh edasıyla yazayım bari

21 Haziran, 2005 18:11  
Blogger Ceylan Pojon said...

Hahahahaha! Evet nasıl yapabildin onu? Benim adımda da çok havalı dururdu Arapça... Bulursan göster yolunu.

El habib-i fişfiş...

Konudan çıktık, uzaklaştık tabi ama ne yapalim bir "tercihan" üzerine ne kadar "comment" "post" edebilirim ki...

Ortak sayfaya bir şeyler yazayım bari biraz da. Gerçi benim dilim burdaki genele göre çok sokaksı kalıyor ya... O yüzden çekiniyorum.

Sokak çocuğu asillerle ayni sofradan yemeğe çekinir mi? Çekinir... (Çekinmese de izin vermezler ki, neyse onu karıştırmayalım şimdi)

Gibi...

Haydi, selametle!

23 Haziran, 2005 10:57  

Yorum Gönder

<< Home