Çarşamba, Şubat 16, 2005

'İngiliz basını gibiyiz'

Fatih Altaylı, bugünkü (16 Şubat 2005) köşe yazısında şöyle yazıyor : "Ful çekmek manşetine takan okurlar, Türkçe'nin kaybolduğuna dikkat çekmişler. Ben de bu köşede yıllardır bunun mücadelesini veriyorum. Türk basını ne yazık ki giderek Türkçeyi bir kenara bırakıyor. İçimiz dışımız İngilizce. Biraz daha 'züppeleştiğimiz' zaman üzerine az Fransızca. 'Life style' köşeler, İngilizce isimli ekler ve daha bin türlü acayiplik. Bunların yanlışlığını yıllarca köşemde dile getirdim ama artık pes ettim.

Neden mi ? Çünkü 'Hürriyet Medya ve Towers'da hazırlanıyor. Oradan 'Doğan Printing Center'a gidip basılıyor. Ben de televizyon programlarımı 'Doğan TV Center'da hazırlıyorum. Böyle bir ortamda gazeteyi Türkçeleştirmek zor. En iyisi okurların İngilizce'yi ilerletmesi olacak."

Dile saygı konusunda reklam yazarlarına ne kadar önemli bir görev düştüğünü bir kez daha düşündürmüyor mu ?

Altaylı ve diğer bilinçli yazarların Türkçe konusunda pes etmemesini diliyorum.

1 Comments:

Blogger Volkan Dalkılıç said...

Aynı fikirdeyim.
Bıkarak ve vazgeçerek bu iş olmayacak. Her zaman, karşımızdakinin İngilizce kullanma inadını ezecek bir inatla Türkçe kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü artık durum, komik olsun diye yazsak ancak böyle olurdu şeklinde anlatılabilecek bir kıvama geldi gibi geliyor bana...
Yılmayınız, bıkmayınız. Herkes böyle diyor, ben dersem arada bilmişlik yapmışım gibi olur demeyiniz, zira bu konuda bilmişlik naçizane fikrime göre en güzel bilmişliktir.

18 Şubat, 2005 18:09  

Yorum Gönder

<< Home