Salı, Haziran 27, 2006

küçük stajyer

Çift yönlü yorumlanabilecek bir durumdan bahsedeceğim. Çalıştığım ajansta şu anda 14 yaşında olan ve staj yapma talebiyle gelmiş, talebi kabul edilmiş bir çocuk var. Adını vermeme gerek yok. Ufaklığın staja gelme gerekçesi ise bu sene lisenin İngilizce hazırlık bölümünü bitirmiş olması ve bölüm seçebilmek için işi yerinde görmek istemesi. Bu olaya pek çok yönden bakabiliriz. Aferin çocuğa ne aşk varmış reklamcılığa karşı diyebiliriz. Ya da bak çocuk ne kadar bilinçli hareket ediyor keşke biz de zamanında bu kadar bilinçli davransaydık da diyebiliriz. Bunlar asıl olarak çocuğun karakterinde olumlu tanımlayabileceğimiz belli çizgilere işaret ediyor. Şimdi çocuğun girişimci ruhunu bir yana bırakalım. 14 taşında bir çocuğu yaz tatilini farklı şekillerde değerlendirmek gibi bir şansı varken staj yapma hevesini tetikleyen nedir?
Hep şunu soruyorum acaba reklamcılık dediğimiz kelimenin içi boşaltıldı mı? Son zamanlarda reklam yazarıyım demekten çekiniyorum. Bunun sebebi reklamcılıkla ilgili olumsuz düşünmem değil. İnsanların kendi içinde pek çok zorluk barındıran bu meslekle ilgili yorumları.

- İstanbul’da yenisiniz galiba?
- Evet, öyle.
- Öğrenci misiniz?
- Hayır reklam yazarıyım.
Bir kaç farklı ağızdan bir kaç farklı cümleyle tanımlayalım gelen cevapları.
- İyi kazanıyorsunuz o zaman.
- Sizin iş, güzel iş.
- Ooooo çok iyi.

- Aslında çocukları yönlendirmek lazım çok iyi iş reklamcılık.

- Bizim amcaoğlu da reklamcılık yapıyordu tabela dükkanı vardı.

Vesaire vesaire. Yukarıdaki cümlelere benzer cümleleri çoğaltabiliriz.

Reklamcılığın dışarıdan neonları yanan bir vitrin gibi algılandığı düşüncesindeyim. Vitrinin içi gerçekten boş mu dolu mu bunun cevabını zamanla öğreneceğim.

Şimdi düşünün 14 yaşında bir çocukken neler hayal ediyor, neler yapıyordunuz?
Ve 14 yaşında bir çocuğa bir reklam ajansının kapısına gelip ben ajansınızda stajyer olmak istiyorum dedirten gerekçeler neler olabilir?

1 Comments:

Blogger Murat Kaya said...

Reklamcılığa başlama yaşı 14'e kadar düştü demek ki.

Araştırma sonucu: "Reklamcılığa başlama yaşı 14'e, sigaraya başlama yaşı da 11'e düştü.."

:)

28 Haziran, 2006 18:47  

Yorum Gönder

<< Home