Cuma, Ağustos 26, 2005

Yaşasın Eflatun, yaşasın idea!

Saatchi&Saatchi’nin tüm dünyadan sorumlu kreatif direktörü Bob Isherwood’un çok ilginç bir web sitesi var. Belki bir kısmınız biliyordur, ben yine de paylaşmak istedim. Site benim çok hoşuma gitti. Adresi, http://www.heresanidea.com/. Türkçesi olsa, http://www.alsanabifikir.com/* diyebilirdik mesela. Ama maalesef yok :(

Sitede değişik yerlerden ilham alınmış, çeşit çeşit insanların yazdığı, ilginç, uçuk, kaçık, saçma, sapan, akıllı, uslu, edepli, edepsiz bir sürü fikir var. Resmen bir beyin fırtınası havuzu. Dilerseniz siz de buraya fikrinizi canlı canlı girebiliyorsunuz. Sitenin tasarımı her ne kadar karmaşık görünse de aslında çok “userfriendly”**.

Fikirler ekranınızda küçük kutucuklar halinde başıboş uçuşuyor. Ama aslında hepsi değişik gruplara göre sınıflandırılmış. Mouse okunu dolaştırdıkça birçok sıfat göreceksiniz. Biri sembollerle, diğer üçü kelimelerle belirtilmiş toplam dört ana sıfat grubu var. Seçiminizi yapın ve bekleyin. Seçim kriterlerinize uyan fikir kutucukları asker gibi önünüze diziliveriyor. Kutucukların üzerine tıklayıp okuyun. Çok eğlenceli.


------------------------------------------
*Yapsak mı bu tip bir şey? Her sene aramızdan belirlenecek jüri’nin kararıyla da en “kreatif” veya “faydalı ve kreatif” veya “uygulanabilirliği mümkün ve kreatif” vs. olan ilk üç fikri seçeriz. Her konuda fikri olan, yaratıcı bir milletiz ne de olsa…

Rahmetli Nasrettin Hoca yaşasaydı “Ya tutarsa?…” diye ilk girişi yapardı mesela… Ya da, Fatih Sultan Mehmet: “Yağlayın da karadan geçirin!”.

**Hmm buna da “kullanıcısever” mi desek, “kullanıcı dostu” mu yoksa “kullanıcıya uyumlu” mu.

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home